Vyhledávání PSČ

Jak vyhledat PSČ

PSČ - Poštovní Směrovací Čísla se Vám zobrazí po zadání jednoho nebo více údajů (obec, ulice, část obce nebo i PSČ). Poštovní směrovací čísla slouží k jednoznačné identifikaci adresy pro doručení dopisu či zásilky na správné místo po celé ČR ale také po celém světě. Správné použití PSČ je důležité kvůli automatizovanému třídění zásilek. PSČ se má ve vnitrostátním poštovním styku uvádět v posledním řádku adresy. Chybějící nebo špatné poštovní směrovací číslo výrazně zvyšuje riziko, že se zásilka nedostane k adresátovi.

PSČ měst a obcí

Web PSČ měst a obcí nabízí možnost vyhledat PSČ na jakoukoliv adresu v ČR. Hledat PSČ můžete zadáním jednoho nebo více údajů (obec, ulice, část obce, město) do panelu „Rozšířené vyhledávání PSČ“, který je v levé části stránek.

Databáze PSČ obsahuje i možnost opačného vyhledávání. Znáte PSČ, ale neznáte adresu, kde se daná lokalita nachází? Díky této databázi PSČ můžete tuto adresu nalézt. Stačí do pole „Hledat PSČ“ zadat konkrétní PSČ a naleznete odpověď na Vaši otázku.

PSČ na Slovensku

Poštovní směrovací číslo je v rámci Slovenska jedinečné. Správcem číselníku PSČ je Slovenská pošta. Čísla se přidělují na dvou úrovních podrobnosti: příslušnost částí obce k PSČ (obec může mít více identifikačních čísel, počet závisí na počtu dodavatelských pošt). příslušnost jednotlivých budov nebo adres k PSČ (významné podniky nebo instituce obvykle mají vlastní směrovací číslo). Poštovní směrovací číslo je uvedeno v adrese před názvem dodací pošty. Je to pětimístné číslo, přičemž mezi třetí a čtvrtou číslicí se píše mezera. Mezi poslední číslicí a názvem dodací pošty se píší dvě mezery.

PSČ v zahraničí

Poštovní směrovací čísla nejsou využívána pouze v České republice, pro přesnou identifikaci adresy je používá mnoho států po celém světě. Jako název tohoto údaje se však nejčastěji používají termíny „post code“ či „ZIP code“